FLEX TIKANMAZ ELEKLER

Tıkanmaz-flex elek telleri diğer normal eleklerin hareketlerine ilave olarak makine titreşimine uyumlu olarak kendi içlerinde de titreşmektedir.  Bu sayede gözenekler daha az tıkanır ve tıkayıcı malzemeler de çabuk dışarı atılır. 

Flex Tıkanmaz Elekler her bir tel normal elek hareketine ilave olarak kendi içlerinde titreşirler. Bu şekilde Flex Tıkanmaz Eleklerinin gözenekleri kolayca serbest kalır ve kendiliğinden temizler.

Eleme sorunlarında randımanı %50 kadar yüksektir. Flex Tıkanmaz Elekleri, kare dokusu kullanıldığında yapışma eğilimi gösteren partiküllerin ince taneli malzemelerin elemesinde kullanılır. 

Flex Tıkanmaz Elekleri tamamı oluklu veya düz, belirli aralıklarda telden veya Polyürehan’dan yapılmasından meydana gelir. Münferit tellerin yaylanması ve gerilmiş bir telin kolayca vibarsyon yapması prensibine dayanır. Normal kare delikli elek dokusunda olduğu gibi monte edilebilir. Ancak Flex Tıkanmaz Eleklerinde enlemesine bağlantılarda verimli ve uzun ömürlü olması için uzunlamasına veya enine taşıyıcıların üzerinde bulunmasına dikkat edilmelidir. Flex Tıkanmaz Elekler eleklerin özellikleri mümkün mertebe büyük açık elek alanları yaratılarak azami elek randımanı sağlanmaktadır.idir, fazla olması elek telinin ömrünü azaltır.

Flex Elekler neden tıkanmaz?

Eleme sistemlerinde problem olan tıkanma durumu bu tür elek telleri ile çözülmüştür. Sebebi ise; birbirinden bağımsız çalışan iki destek laması arasındaki tellerin titreşim anında malzemeyi tutmamasıdır. Dolayesi ile yıkanmadığı gibi, kapasite artırımı sağlar.

Flex Elekler neden uzun ömürlüdür?

Kullanılan telin yatay durması, taşın normal eleklerin tepe noktasına değip, bir noktayı aşındırmaması elek telinin ömrünü uzatmaktadır. Agreganin silis durumuna göre elek telinin ömrü, germe durumuna göre, 8 -18 ay arasıdır. Buradaki en önemli husus ise 2 lama arasının 250 mm’den fazla olmaması gerektiğ